Bez względu na to czy wykonujemy pracę siedzącą czy stojącą, nasz kręgosłup jest narażony na duże przeciążenia. Siedzenie przez wiele godzin przed komputerem, czy za kierownicą przyczynia się nie tylko do bólu pleców, ale doprowadzić może do uszkodzenia krążków między kręgowych, czyli tzw. dysków. Długie siedzenie, w jednej pozycji ma ogromny wpływ na jakość dysków, wpływa na ich gorsze odżywienie, a to powoduje zwyrodnienia.

Aktywne siedzenie, jak to z nim jest i na czym polega?

Aktywne siedzenie to uruchomienie mięśni odpowiedzialnych za utrzymanie właściwej postawy do pracy. Mięśnie powinny odciążyć kręgosłup, a ruch powinien wpłynąć na krążki między kręgowe i poprawić ich odżywienie. Aby zmusić mięśnie do pracy należy przyjąć odpowiednią postawę, ciężar ciała w trakcie siedzenia (niby banalna czynność) powinien spoczywać na guzach kulszowych, absolutnie nie na kości ogonowej. Praktyka zakłądania nogi na nogę również nie jest wskazana, należy usiąść w lekkim rozkroku, plecy dosunięte do oparcia. W takiej pozycji całe ciało i kręgosłup współpracują ze sobą. Duża część krzeseł biurowych, pomimo, że są ergonomiczne, wyposażone w podłokietniki i oparcia profilowane, dopasowane do kształtu pleców użytkownika, działają jak gorset, albo gips. W takim pancerzu praca mięśni jest wyłączona, a użytkownik zamiast aktywnie, siedzi biernie, dostosowujkąc ciało do kształtu fotela. Aktywne siedzenie to zmuszanie mięśni antygrawitacyjnych do pracy.

 

Na czym siedzieć, żeby siedzieć aktywnie

W zasadzie siedzenie na zwykłej piłce do fitness już jest sposobem na aktywne siedzenie. Piłka jest w ciągłym ruchu co zmusza mięśnie korpusu i nóg do ciągłej pracy i korygowania pozycji. Zdecydowanie warto korzystać ze sprzętów, które wypływają na mięśnie odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej postawy ciała. Dobrym i stosunkowo niedrogim rozwiązaniem są nakładki balansujące. Praca mięśni wywołana przez aktywne siedzenie pobudza również krążenia krwi, a to wpływa na poprawę samopoczucia, koncentracji i poziom enegrii.