W czasie kiedy pandemia szaleje, a pracownicy, którzy mogli, zostali oddelegowani do pracy w trybie home office, warto by zadbali o swoją wygodę i komfort. Osoby, które do tej pory obowiązki służbowe i zadania realizowały w siedzibie firmy, raczej nie mają odpowiednich warunków do pracy w domu. Głównym powodem jest fakty, że do tej pory nie mieli potrzeby tworzenia domowego biura. Wszystkie potrzebne meble i narzędzia dostępne były w biurze firmowym. Przesiadając się na pracę w domu, okazuje się, że nie ma wygodnego krzesła biurowego, a stół jednak nie spełnia się jako biurko.

Zorganizuj miejsce do pracy

Gdzie i jak pracować, a dokładniej, jak zorganizować stanowisko pracy w domu. Znajdź swoje miejsce, a konkretnie zorganizuj je sobie. Wybierz przestrzeń, która nie będzie wymagała od Ciebie codziennego sprzątania, a następnego dnia znów rozkładania sprzętu. Musisz mieć swój kąt, miejsce w którym codziennie domowe obowiązki nie będą Cie rozpraszały. W szczególnie trudnej sytuacji będą rodzice, bo przecież ich pociechy mają zawsze pilny temat, do omówienia i załatwienia „na już”.
Praca przy stole będzie ciężka, zwłaszcza jeśli jeśli to jest stół w kuchni lub jadalni, postaraj się znaleźć miejsce na wstawienie biurka. Może być małe, długość blatu 1200 to już powierzchnia, która pozwoli Ci pracować. Jeśli jesteś osobą, która pracować może lub będzie mogła w domu nawet po zakończonej epidemii ( a dopiero teraz zaczynasz rozwazać taką opcję), może warto zainwestować w coś lepszego? Biurka z regulacją wysokości pozwolą Ci na świetne warunki, to też pierwszy krok w stronę ergonomicznego stanowiska pracy. 
Zakładając, że biurko jest, co z Twoim krzesłem? Czy jest wystarczająco wygodne? Czy po 2h pracy masz ochotę przesiąść się na coś innego? Jeśli odpowiedź na ostatnie pytanie brzmi tak, to czas pomyśleć o nowym zakupie.
Wybór krzeseł i foteli biurowych jest dziś ogromny. Ten sam model krzesła biurowego, można znaleźć w cenach, w różnych sklepach. To na co należy zwrócić uwagę to mechanizm w krześle, a więc i możliwości regulacji wysokości oparcia, odchylenia, głębokości siedziska, wysokości siedziska, regulacja podłokietników. Najkorzystniej jest wybrać regulację 3D w podłokietnikach. Kolejne kryterium to koła, wielkość i rodzaj (do powierzchni miękkich np. dywany albo twardych).
Wygodne krzesło obrotowe wcale nie musi być drogie. 

Maty pod krzesło

Spędzasz dodatkowe godziny w domu, a więc i krzesło będzie bardziej eksploatowane, niestety Twoja podłoga również. Warto więc rozważyć zakup maty ochronnej pod krzesło, a jeśli masz biurko z regulacją wysokości warto pomyśleć również o ergonomicznej do pracy na stojąco. Myślisz sobie – nie jest mi to potrzebne, zbędny wydatek. Czy aby na pewno? Miałeś okazję pracować na takiej macie? Jak często zmieniasz pozycję w czasie dnia pracy? Jaką przyjmujesz postawę? Złych nawyków, które sprawiają, że praca w jednej pozycji jest dla Ciebie męcząca jest z pewnością wiele. Mata do pracy na stojąco pozwoli odciążyć zmęczone mięśnie, zmiana pozycji z siedzącej na stojącą chociaż na chwilę, poprawi krążenie i rozluźni mięśnie odcinka lędźwiowego oraz karku ( oczywiście warunkiem jest min. ustawienie blatu biurka na odpowiedniej wysokości). 
Wybór maty pod krzesło wcale nie jest trudny i nie jest to wielki wydatek, a uchroni Twoje panele przed uszkodzeniem. Można wybrać matę do powierzchni miękkich lub twardych, z wypustkami lub bez, ważne by miała właściwości antypoślizgowe. Można zwrócić również uwagę by produkowane były w Polsce (wsparcie biznesów) albo Europie, najlepiej z materiałów oddanych do recylkingu. Zwrócisz uwagę na różnicę z jaką krzesło przesuwa się po macie, gdy próbujesz dosięgnąć dokumenty z drukarki albo w sytuacji  kiedy poprawiasz swoją pozycję przy biurku.
Lepiej? Jasne, że tak! 

Oświetlenie i warunki techniczne

Co dziś jest potrzebne do pracy zdalnej?
Komputer, ze stałym łączem, odpowiednie oprogramowanie, coraz częściej dwa monitory. Dobrze, jeśli pracodawca udostępni te sprzęty do pracy w trybie home office. Zostaje kwestia dobrego oświetlenia. Najgorsze co można zrobić, to stworzyć miejsce do pracy w pomieszczeniu gdzie jest niewiele naturalnego światła. Naturalne światło nie męczy oczu tak bardzo jak światło sztuczne , czy to emitowane przez urządzenia elektroniczne (min. monitory komputerów i ekrany telefonów) . Jeśli nie musisz pracować  w nocy, nie rób tego. Nie odkładaj zadań na później, staraj się jak najwięcej zrealizować w ciągu dnia.