Tablice suchościeralne i flipcharty nie bez powodu powinny znaleźć się niemal w każdym biurze i hali produkcyjnej. Dzięki swojej prostocie nie tylko ułatwiają prowadzenie spotkań biznesowych, ale także pomagają zorganizować i uporządkować procesy w firmie tak, aby były czytelne dla każdego pracownika.

Jak zwiększyć produktywność w przedsiębiorstwie dzięki tablicom suchościeralnym i flipchartom

Tablice suchościeralne i flipcharty w pracy zespołowej

Tablice suchościeralne i flipcharty najczęściej wykorzystywane są podczas pracy zespołowej - w trakcie spotkań pracowników, okresowych podsumowań wyników czy planowania kolejnego miesiąca. Udowodniono, że angażowanie podczas pracy koncepcyjnej wielu zmysłów sprzyja kreatywności i stymuluje generowanie lepszych pomysłów. Tablice ścienne sprawdzają się tutaj idealnie, ponieważ wymuszają ruch rąk oraz umożliwiają wykorzystanie różnych kolorów.

Flipcharty wykorzystuje się wówczas, gdy prowadzącemu spotkanie zależy na zachowaniu efektów pracy do dalszej obróbki. Wszystkie wygenerowane przez uczestników pomysły są trwale zapisywane na dużych arkuszach papieru, dzięki czemu mogą być w prosty sposób odwzorowane na innym nośniku danych. Tablice suchościeralne doskonale sprawdzają się podczas burz mózgów i tworzenia map myśli, kiedy proces twórczy jest tak dynamiczny, że wymaga ciągłej modyfikacji tworzonej treści.

Tablice suchościeralne w pracy indywidualnej

Oprócz wymienionych wyżej zalet, tablice ścienne mają także inne przewagi nad monitorami komputerów, które sprawiają że każdy pracownik umysłowy powinien mieć co najmniej jedną tuż obok swojego biurka.

Jednym z atutów tablic jest m.in. dużo większy format, który pozwala na objęcie jednym rzutem oka dużej ilości informacji. Dzięki zastosowaniu magnesów odręczne notatki można dodatkowo uzupełnić o wydruki lub inne materiały papierowe. Poza tym długotrwała praca z tablicą nie męczy tak oczu, jak wpatrywanie się w ekran monitora.

Tablice suchościeralne do planowania projektów

Tradycyjne puste tablice suchościeralne mają uniwersalne zastosowanie i można je stosować niemal przy każdym przedsięwzięciu. Jednak ich obsługa zaczyna robić się problematyczna, gdy chce się je wykorzystać do planowania produkcji, ustalania grafików pracowników czy wyrysowania harmonogramu projektu. Przy nawet najmniejszej zmianie trzeba wówczas od nowa odtwarzać wszystkie tabele i ścieżki postępu.

Producenci tablic wyszli naprzeciw tym problemom, oferując modele z nadrukowanymi fabrycznie tabelami, ramkami i schematami do uzupełniania. Liczba dostępnych konfiguracji zachwyci przede wszystkim praktyków metodologii Lean, którzy swój zespół projektowy mogą zaopatrzyć m.in. w:

  • tablicę magnetyczną z planem dziennym, tygodniowym lub miesięcznym; 
  • tablicę kanban do monitorowania postępów w projekcie lub przepływu materiałowego w przedsiębiorstwie;
  • tablicę z diagramem Ischikawy, pomocną podczas analizy przyczynowo-skutkowej określonego zagadnienia;
  • tablicę Kamishibai, przydatną podczas kontroli jakości wewnętrznych procesów produkcyjnych;
  • tablicę z matrycą kompetencji, która okazuje się nieodzowna w tych przedsiębiorstwach, gdzie pracownicy nie są przypisani do konkretnego gniazda produkcyjnego, tylko deleguje się ich do różnych miejsc w zależności od bieżącego zapotrzebowania.