Mogłoby się wydawać, że "taki sprzęt" sprawdza się wyłącznie w dużych firmach i korporacjach. Nic bardziej mylnego! Nie ma znaczenia czy prowadzisz małą firmę lub działasz w trybie home office niszczarka powinna znaleźć się na wyposażeniu. Głównym powodem dla którego warto rozważyć zakup jest ustawa o Ochronie Danych Osobowych, która przewiduje poważne kary za udostępnianie danych osobowych osobom nieuprawnionym, nawet jeśli robisz to nieumyślnie. W tym wypadku nieznajomość prawa i przepisów nie ma najmniejszego znaczenia.

Ceny niszczarek mogą bardzo się różnić, znajdziesz niszczarkę do 1000 zł, ale możesz kupić też taką, która kosztować będzie 7000 zł. Wszystko zależy od budżetu i wymagań.  Do 1000 zł kupisz sprzęt, który będzie działał wolniej, moce przerobowe będą mniejsze, ale będzie nadal urządzeniem dobrej jakości.

Bardzo ważnym kryterium na jakie musisz zwrócić uwagę wybierając niszczarkę jest stopień tajności. Zgodnie z klasami DIN mamy 6 stopni, stopnie tajności określono na podstawie wielkości ścinków, jakie powstają po zniszczeniu.

P-1 wszystkie materiały, zwykłe pisma
To przede wszystkim dokumenty, które powinniśmy zniszczyć po upływie okresu ich archiwizacji takie jak np. katalogi, prospekty.

P-2 dokumenty firmowe, korespondencja wewnętrzna
Dokumenty niszczone za pomocą urządzeń o tym stopniu tajności są bardziej bezpieczne, ponieważ są zamieniane w ścinki o szerokości max. 6 mm i powierzchni nie przekraczającej 800 mm2. Urządzenia nadają się do likwidacji korespondencji firmowej takiej jak np. przestarzałe instrukcje, ogłoszenia, formularze.

P-3 dane poufne
To klasa, w której dane papierowe są niszczone na ścinki o maksymalnej powierzchni 320 mm2. Niszczarki wyposażone w ten stopień tajności, łatwo i bezpiecznie uporają się z danymi chronionymi i poufnymi. Mowa o dokumentach takich jak wyciągi bankowe, dokumenty podatkowe czy zamówienia z danymi osobowymi.

P-4 dane kluczowe i tajne
Niszczone dokumenty to w większości nośniki danych z tajnymi informacjami o kluczowym znaczeniu z punktu widzenia istnienia osoby, przedsiębiorstwa lub instytucji. To np. patenty, dokumentacja konstrukcyjna, analizy konkurencji, dokumenty procesowe, dokumenty strategiczne.

P-5 dane ściśle tajne
Niszczarki o tym stopniu tajności służą do niszczenia tajnych informacji, w przypadku których należy przestrzegać nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa. Mowa tutaj o danych dotyczących badań i rozwoju jak i dokumentacji urzędowej.

Zestawienie pomija stopień DIN 6, który został stworzony na użytek dokumentów rządowych o najwyższym stopniu tajności.

Warto się również zastanowić czy niszczyć będziemy jedynie dokumenty, materiały drukowane na papierze, czy działać będziemy również z innymi nośnikami danych. Doskonale wiemy, że popularne są również płyty CD, zafoliowane, lamionowanme dokumenty, dyski przenośne - tych ostatnich w standardowej niszczarce nie zniszczymy :). Niszczarka powinna sprawnie radzić sobie również z takimi dodatkami jak koszulki, spinacze, zszywki, przegrody, wąsy używane np. w segregatorach.

Niezwykle ważne są również  parametry z jakimi niszczarka pracuje, min. prędkość działania, ilość jednorazowo niszczonych stron, pojemność - wielkośc pojemnika na ścinki, no i oczywiście głośność w czasie pracy. Hałas pracującej niszczarki może bardzo przeszkadzać w koncentrowaniu sie na realizowanych zadaniach.

Jeśli dysponujesz większą gotówką bez problemu znajdziesz niszczarkę spełniającą wyszystkie wymagania.