Mogłoby się wydawać, że czyszczenie mebli biurowych i gabinetowych to banalna sprawa, przetrzeć ściereczką i po temacie. Gdy się jednak zagłębić w temat i wziąć pod uwagę właściwości drewna oraz laminatów okazuje się, że nie jest to takie oczywiste. By zachować estetyczny wygląd mebli w biurze i gabinecie należy przestrzegać zasad odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji.

Meble z płyty melaminowej – podstawy pielęgnacji

Odporna na soki, chemię domową, gorące napoje to właściwości płyty melaminowej, a w związku z tym nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. O kilku drobnych kwestiach warto jednak pamiętać. Sucha, delikatna szmatka to akcesorium idealne do czyszczenia powierzchni mebli, a jeśli już decydujemy się na przecieranie na morko, ważne by ściereczka nie była zbyt wilgotna. Najlepiej jeśli woda jest bez detergentów, letnia, ściereczki idealnie jeśli będą z mikrofibry, a gąbki miękkie. Użycie szorstkiej gąbki, druciaka, sztywnej ściereczki nie są wskazane, w ten sposób narażamy powierzchnię mebla na nadmierne ścieranie i porysowanie.

Czym czyścić meble z płyty melaminowej

Pod warunkiem, że środek którego używasz nie zawiera substancji ścierającej, możesz używać wszystkiego! Płyta melaminowa charakteryzuje się wysoka odpornością na domowe środki czyszczące. Używać można mleczka do czyszczenia mebli, środków czyszczących w sprayu, czystej wody, szarego mydła. To co może zaszkodzić płycie to środki zawierające substancje barwiące i polerujące za pomocą mikrocząsteczek. Środki do nabłyszczania konkretnego rodzaju drewna, proszki i płyny doczyszczające, szorujące, proszki do prania, detergenty wybielające raczej zrobią więcej szkody niż pożytku.

Jak radzić sobie z zabrudzeniami i uszkodzeniami na meblach

W przypadku kiedy mebel jest zakurzony wystarczy lekko wilgotna ściereczka, ściereczka z właściwościami antystatycznymi, szmatka z lub bez środka czyszczącego. Jeśli ma powierzchni zostają smugi oznacza to, że ściereczka jest zbyt wilgotna. Mniejsza ilość płynu lub preparatu i krótkie ruchy pozwolą uniknąć powstawania smug. Płyty melaminowe powinno się czyścić z minimalną ilością wody, nadmierna ilość może powodować wybrzuszenia i uszkodzenia. Meble będą się zachowywać podobnie, jeśli zastosujemy środki wybielające, mocno czyszczące, czy też takie które mają właściwości ścierające. Niewłaściwy sposób czyszczenia doprowadzi do blaknięcia powierzchni mebli, mikropęknięć, puchnięcia płyty w wyniku dostania wilgoci do wnętrza płyty.

Jak pielęgnować meble „na wysoki połysk”

Elegancja – jednokolorowe meble na wysoki połysk.Mimo, że nie są proste w utrzymaniu w czystości to kojarzą się z prestiżem, dlatego chętnie są wybierane do takich miejsc jak kancelarie adwokackie, hotele o wysokim standardzie, firmy z branży doradztwa finansowego. Meble z połyskiem często pojawiają sięw wersji gabinetowej. Minusem jest zdecydowanie fakt, że na tego typu meblach widać każdą, najmniejszą nawet plamkę, rysę i drobinę kurzu, a co za tym idzie czyszczenie i pielęgnacja są wymagające. Największy koszmar posiadaczy mebli z wysokim połyskiem? Ślady palców

Najszybciej wyczyścisz meble lekko wilgotną ściereczką, czystą wodą lub wodą z niewielką ilością mydławpłynie lub innego delikatnego detergentu. By uniknąć powstania smug wytrzyj powierzchnię ręcznikiem papierowym lub suchą ściereczką z mikrofibry.

Szybkim sposobem na odświeżenie mebli i zakamuflowanie niewielkich rys jest wtarcie niewielkiej ilości wazeliny w uszkodzone miejsca.

Meble z płyty MDF

Opisaliśmy już jak radzić sobie z meblami na wysoki połysk, sprawa mebli z płyty MDF lakierowanej jest więc załatwiona. Lakier może tworzyć również warstwę wykończenia matowego. Zostają meble z płyty MDF akrylowe i laminowane.

Płyta MDF laminowana może być pokryta jednostronnie lub obustronnie. Wykorzystuje się je często przy produkcji mebli pokojowych lub mebli biurowych. Dostępne jest wiele odcieni płyty. Do pielęgnacji mebli z płyty laminowanej zalecane jest używanie miękkiej, suchej lub delikatnie zwilżonej ściereczki. Nie wskazane jest stosowanie środków chemicznych, wybielaczy, rozpuszczalników, środków nabłyszczających, mogą one doprowadzić do uszkodzenia struktury płyty.

Płyty MDF akrylowe to płyty wiórowe pokryte okleiną (folią) akrylową. Wysoko- połyskowa płyta jest odporna na promieniowanie UV i łatwa do utrzymania w czystości. Meble wykończone akrylem należy konserwować za pomocą bawełnianych ściereczek, lub wykonanych z mikrofazy, zwilżonych czystą wodą lub z odrobiną mydła. Czyli podobnie jak w przypadku mebli z płyty melaminowej (również wysoki połysk).

Meble drewniane

Czyszczenie mebli drewnianych przeprowadzone w odpowiedni sposób pozwoli zachować piękno drewnianych powierzchni na długie lata.

Środki do pielęgnacji drewna

Ważne by wybierać produkty dedykowane do czyszczenia mebli drewnianych. Inne preparaty z przeznaczeniem do czyszczenia powierzchni niedrewnianych oraz te uniwersalne mogą trwale uszkodzić powierzchnię mebli wykonanych z drewna.

Wśród środków dostępnych na rynku wybierać można uwzględniając np. sposób aplikacji:

  • Spray – szybka i wygodna aplikacja preparatu. W zależności od właściwości mogą czyścić kurz, a także zapobiegać jedo osiadaniu.
  • W płynie – prace trwają odrobinę dłużej, chociaż ze względu na aplikację bezpośrednio na ściereczkę, chemia domowa przygotowana w proporcjach, które nie wymagają już rozcieńczania.
  • Koncentrat – ten rodzaj preparatów wymaga dodatkowych działań, tj. rozcieńczenia z wodą.

Pamiętać należy, że najlepszymi środkami do czyszczenia drewna są te, które zawierają wosk lub olej. Naturalne składniki są najlepsze dla drewnianych powierzchni, dodatkowo tworzą na drewnie warstwę ochronną.

Czym czyścić drewniane meble?

Podobnie jak w przypadku płyty MDF akrylowych, melaminy i innych wymienionych wcześniej, meble drewniane najlepiej czyścić lekko zwilżoną ściereczką, a jeśli gąbką to z całą pewnością dobrze odsączoną. Akcesoria, których używamy powinny być miękkie, na tyle delikatne by nie porysowały powierzchni, przy meblach drewnianych warto wykorzystać również pędzelek. W te sposób dotrzeć można do trudno dostępnych miejsc.

Drewno naturalne powinno czyścić się wzdłuż słojów, meble drewniane lakierowane warto dodatkowo pastować woskiem pszczelim. Delikatne meble lakierowane czyścić należy wykonując okrężne ruchy.

Olejowane meble wyczyścimy tym samym olejem, którym zabezpieczone były za pierwszym razem. Nasączoną ściereczką należy wcierać w meble preparat, w przypadku kiedy czynność ta jest wykonywana pierwszy raz warto użyć zwykłego oleju spożywczego, np. lnianego lub preparatu do mebli z olejem. Stare meble, długo już nie używane, należy najpierw odkurzyć, a następnie wykorzystać środki przeznaczone do czyszczenia tak wrażliwych elementów.

Jeśli kilka domowych, sprytnych sposobów na czyszczenie mebli z drewna. Najszybsze, najbardziej dostępne środki to wazelina, oliwka dla dzieci. Po rozprowadzeniu środka równomiernie na powierzchnię warto pozostawić ją na ok. dobę. W ten sposób przygotujemy powierzchnię do polerowania.