Praca w bezpośrednim towarzystwie innych osób jest przyjemna, pozwala na integrację, ale bywa również uciążliwa. Dobrze, kiedy jest możliwość zamknąć się we własnym gabinecie, wyciszyć myśli i skupić na realizacji zadań. W przypadku kiedy takiej możliwości nie ma, niezbędne będą metody zastępcze, czyli ścianki biurkowe. Niestety nie dadzą komfortu takiego, jaki można mieć we własnym pokoju, ale poprawią komfort pracy i mniejszą ilość bodźców, które mogą rozpraszać.

Ścianki biurowe – rodzaje, biurkowe lub podłogowe

Ścianki biurkowe, działowe można podzielić na te montowane do blatu biurka i takie, które ustawione są na podłodze.  Biurkowe ścianki dźwiękochłonne to eleganckie i dyskretne rozwiązanie, zapewnią prywatność. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale dzięki właściwościom dźwiękochłonnym są w stanie zmniejszyć poziom hałasu w pomieszczeniu. Ścianki montowane do blatu biurka raczej nie przekraczają wysokości  65cm. Długość to 80 cm do nawet 2 metrów, takie parametry można znaleźć w linii Focus. Montaż do blatu biurka nie jest skomplikowany. Zazwyczaj wymaga przymocowania uchwytów/stelaża do ścianki (ilość zależna jest od długości panelu ), a następnie dokręcenia do blatu. Ponieważ nie są zamocowane na stałe, w dowolnym momencie możliwy jest ich demontaż, a następnie założenie w innym miejscu, jeśli jest to konieczne.

Ścianki biurowe podłogowe, najczęściej nie przekraczają wysokości 170 cm. Szerokości można dobrać według uznania, dla ścianek podłogowych ZIP popularne szerokości to 800mm, 1000mm, 1200mm. Ścianki ZIP wypełnione są materiałem absorbującym hasał 100% PET (wełna) – klasa dźwiękochłonności A, wg Szwedzkiego Instytutu Badań Technicznych SP. Z zewnątrz ścianki pokryte są tkaniną, dzięki czemu wyglądają bardzo stylowo. Ekskluzywnego wyglądu dodaje dekoracyjny suwak w kolorze czarnym. W serii ZIP występują ścianki podłogowe, biurkowe i ogłoszeniowe, dzięki czemu biuro można urządzić w jednym stylu.

Ścianki biurkowe działowe

Najpopularniejsze linie to Split, ZIP i ścianki biurowe Focus.  Ścianki z linii Split, wykonano z materiałów pochodzących z recyklingu. Ścianki biurkowe Split, zaprojektowane zostały przez firmę AJ Produkty. Serie, Focus i Split, oraz wspomniana wcześniej ZIP mają ścianki montowane do blatu i ścianki podłogowe, co daje więcej możliwości w kwestii doposażenia i „wygłuszenia” biura.

Pod względem ceny, najkorzystniejszym wyborem będzie seria SPLIT, jeśli budżet jest większy- ZIP i Focus.

Przy stanowiskach gdzie do komputera podłączona jest większa ilość sprzętów min. Monitory, można wykorzystać specjalnie wzmocnione ścianki działowe do biura. Ścianki wyposażone są w szynę do montażu monitora lub przechowywania dokumentów.  Jest to rozwiązanie wpływające na porządek i optymalizację stanowiska pracy.