Wycieraczki do domu to zazwyczaj produkty w niewielkim rozmiarze, różnych wzorach i kolorach. Mogą stanowić element dekoracyjny. Wszystko zależy od tego na co się zdecydujesz. Możesz zaszaleć i kupić wycieraczkę w kształcie serca, pada do konsoli lub dyni, co będzie zabawną wizytówką każdego domu. Wybrać gotowy produkt lub jeśli jesteś cierpliwy, znaleźć firmę, która wykona Twój projekt. Wycieraczka w domu to niedoceniony element, a przecież pełni funkcję zabezpieczającą i ochronną podłogi.
Okres jesienno zimowy nie sprzyja utrzymaniu czystości w pomieszczeniach, naturalne jest, że wnosimy na obuwiu piach i błoto. Brud, wilgoć i inne zanieczyszczenia oddziałują na powierzchnie, a dobra wycieraczka zatrzyma brud. Oszacowano, że do skutecznego zatrzymania brudu przed wniesieniem go do budynku ( o tym w dalszej części artykułu). W domu raczej niewiele osób miałoby możliwość ułożyć 5 metrową matę.
 

Jak wybrać odpowiednią wycieraczkę?

Pierwsze kryterium to gdzie wycieraczka zostanie położona. Na tej podstawie zostanie dobrana wielkość i materiał z jakiego będzie wykonana. Najlepszym rozwiązaniem i skutecznym zatrzymywaniem zabrudzeń są dwa rodzaje wycieraczek.
Komfortową sytuacją jest, kiedy mieszkanie znajduję się w bloku, klatka schodowa i kilka pięter do przebycia to czas kiedy piach się osypuje, zmniejsza się prawdopodobieństwo „doprowadzenia piaskownicy do mieszkania” . Przed wejściem można położyć wycieraczkę kokosową, a w środku bawełnianą, którą można prać w pralce.
W domach wolno stojących dwie wycieraczki również będą dobrym rozwiązaniem. Pierwsza powinna być wycieraczką dedykowaną do środowiska zewnętrznego, są bardziej odporne na temperaturę i inne czynniki, lepiej odprowadzają wodę. Wewnątrz można położyć matę wykonaną z polipropylenu, bawełnianą lub matę kokosową.

Wycieraczki zewnętrzne

To co bez dwóch zdań powinno charakteryzować maty zewnętrzne to dobre odprowadzanie wody, wytrzymałość, w tym odporność na zmienną temperaturę i inne warunki atmosferyczne, dobre zatrzymywanie brudu i właściwości antypoślizgowe.
Idealnymi produktami są maty Kleen-Scrape, Water-Horse, Logo Outdoor, Concourse Tile, Super-Mat. Maty dla basenów, prysznica i sauny to Kleen-Tile oraz Kleen-Wave.
Kleen-Scrape to mata do użytku wewnętrznego jak i zewnętrznego, o właściwościach antystatycznych, antypoślizgowa, idealna do zastosowania w wielu środowiskach, jakże tych bardziej wymagających , więc śmiało można mówić o jej uniwersalności. Odporna na działanie światła oraz olejów, smarów i rozpuszczalników. Podsumowując Kleen-Scrape to świetna mata przemysłowa, sprawdzi się idealnie również w domowym warsztacie lub zakładzie mechaniki pojazdów.
Water-Horse wyglądem już bardziej przypomina domową wycieraczkę, co absolutnie nie powinno nikogo zmylić. To świetny produkt, sprawdzający się wewnątrz i na zewnątrz budynków. Polipropylenowa mata, odporna na zgniatanie, zaprojektowana tak, by rant był wyższy, świetnie odprowadza wodę. Spód maty wykonany jest z antypoślizgowej gumy nitrylowej oraz wypustek zapobiegających niekontrolowanemu przesuwaniu się maty. Mata nie zawiera szkodliwego PVC, nie łamie się, nie kruszy i nie faluje, można używać jej ma powierzchniach z ogrzewaniem podłogowym.

Wycieraczki tekstylno-gumowe, czyli recykling opon

Najprościej temat ujmując – to takie, których spód jest wykończony gumowym podkładem, może być również wykończona kauczukiem, a górna część, to np. włókno wykonane z HTN, czyli High-Twist Nylon. Świetnym przykładem jest Iron Horse, połączenie włókien o różnych kolorach zmniejsza widoczność zabrudzeń. Wycieraczka sprawdzi się przy wejściach o dużym i bardzo dużym natężeniu ruchu. Dzięki przystępnej cenie, jest w zasięgu cenowym każdego użytkownika. Kupując ją do domu, zyskujemy bardzo trwały i skuteczny produkt. Wycieraczki tekstylne to produkty najczęściej spotykane, wejścia przy recepcjach, rejestracjach, drzwiach wejściowych szpitali, hoteli, basenów, stacji benzynowych, sklepów i marketów. Iron Horse to wycieraczka dedykowana na wnętrza, ale wysokiej jakości materiały wybrane do jej produkcji nie mają konkurencji wśród tanich mat i wycieraczek dostępnych u konkurencji. W Iron Horse nie ma PVC, dzięki czemu wycieraczki nie tracą swoich właściwości, nawet przy dłuższym czasie użytkowania, nie kruszeją i nie wchodzą w reakcję z wodą.

 

 

Wycieraczki systemowe

Często dzielone na :
  • wycieraczki systemowe z wkładem tekstylnym,
  • wkładem tekstylnym i gumowym
  • wycieraczki systemowe z wkładem tekstylnym i szczotkowym
Wycieraczki systemowe wytwarzane są z profili aluminiowych z wkładem rypsowym. Profile łączone są bardzo często za pomocą gumowego łącznika, zamocowanego tak by część układała się na posadzce, pełni w ten sposób rolę amortyzatora. Dzięki elastycznym, gumowym łączeniom matę można zwinąć, ułatwia to transport i czyszczenie.
Wycieraczki podłogowe z elementami czyszczącymi (wkładem tekstylnym i szczotkowym) w postaci szczotek oraz wkładów osuszających, a to „zapakowane” do profili aluminiowych. Połączenie dwóch elementów zapewnia świetne czyszczenie obuwia ze śniegu i błota, a także osuszanie z wilgoci. Osuszające wkłady powinny być odporne na wgniatanie i ścieranie. W tych wycieraczkach spotkać można drugi typ łączenia – nierdzewne liny stalowe.
Wycieraczki modułowe z gumowym wkładem czyszczącym i i wkładami osuszającymi, częściej wybierane do wejść o dużym natężeniu ruchu, a nawet do miejsc gdzie pojawiają się ręczne wózki transportowe, jak np. sklepy i markety. Ze względu na wysokość (aż 22mm ) układane poniżej poziomu posadzki.
Nie oznacza to, że nie można takiej wycieraczki kupić na użytek domowy, wiele firm przygotowuje je na wymiar, zgodnie z preferencjami kupującego.

Wycieraczki kokosowe

Przed wejściem do mieszkania często można spotkać wycieraczki kokosowe, czy maty wykonane z naturalnych włókien kokosowych, połączonych w procesie produkcji z antypoślizgowym podkładem winylowym , gumowym co zapobiega przesuwaniu. Wycieraczki kokosowe wykonane z naturalnego włókna kokosowego, posiadają bardzo dobre właściwości absorbujące wodę. Zastosowanie włókna kokosowego pozwala na skuteczne osuszenie i oczyszczenie obuwia. Dla lepszego efektu oczyszczania włókno łączy się z gumą. Wycieraczki kokosowe są dobrym wyborem ze względu na cenę, właściwości i fakt, że mogą  być również elementem dekoracyjnym, a to za sprawą kolorowych nadruków.