W związku z epidemią i rozprzestrzenianiem się koronawirusa (nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19) , Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowało zalecenia dla zakładów pracy. Główny nacisk kładzie się na dokładne mycie rąk. W tym trudnym czasie , pojawiły się jednak memy informujące o tym jak długo (30 sek, czyli zaśpiewać 2x refren Bajm „Biała armia” ) i w jaki sposób myć ręce. Spotkać można jednak wiele nieprawdziwych informacji, które dodatkowo potęgują strach i panikę jak to, że koronawirusem możemy zarazić się od zwierząt.

 

 

Obraz a href=httpspixabay.compluserspasja1000-6355831utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=4915904 pasja1000a z a href=httpspixabay.complutm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=4915904 Pixabaya

Objawy i postępowanie SARS-Cov-2

Choroba COVID-19 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Nie można tego bagatelizować, zasięg działania koronawirusa można zmniejszyć, wydłużyć czas rozprzestrzeniania, a tym samym odciążyć i pomóc służbie zdrowia, ale trzeba zastosować kilku ważnych zasad.

1. Jeśli część osób w Twoim zakładzie pracy ma możliwość podjąć pracę zdalną – pozwól im na to. Ograniczy to kontakty zespołu, a przecież za pomocą telefonu i e-mail jest możliwość komunikować się. Jeśli są do omówienia ważne kwestie, może warto zorganizować video konferencję?

2. Nie wysyłaj pracowników w delegacje, szczególnie za granicę. Aktualnie granice są sprawdzane, a podróżujący powracający do PL obejmowani kwarantanna – nie narażaj na to pracowników jeśli nie musisz.

3. Miejsca w firmie, które są często dotykane przez ludzi, powinny być częściej, dokładnie dezynfekowane.

4. W firmie powinny się pojawić środki umożliwiające odkażanie i dezynfekcję zarówno dłoni jak i powierzchni.

5. Najważniejsza, ale i najbardziej oczywista rzecz – częste mycie rąk oraz ograniczenie dotykania twarzy, w szczególności okolic ust, nosa i oczu. Równie ważne by przestrzegać higieny w trakcie kaszlu. Kaszlemy np. w zgięcie łokcia. Zaleca się również rozwieszenie instrukcji, jak dokładnie myć ręce (myślę, że dziś spora część osób dorosłych o tym nie pamięta, a już na pewno nie stosuje, w tej kwestii moglibyśmy zostać pobici przez przedszkolaka).

 

6. Powinno zachować się odległość od rozmówcy 1-1,5 metra (jeśli pracujesz w open space i masz ustawione lub zamocowane do blatu biurka ścianki biurkowe, dźwiękochłonne – ekstra! W końcu na coś więcej się przydadzą.

7. Maseczki ochronne powinny nosić osoby chore, osoby opiekujące się chorymi oraz personel medyczny pracujący z pacjentami podejrzewanymi o zakażenie koronawirusem.

Postępowanie wobec pracowników, którzy mieli bliski kontakt z osobą zakażoną

Aktualne prognozy nie są zbyt optymistyczne (wywiad z dr. Pawłem Grzesiowskim dla PolskaTimes.pl) , ale nie oznacza to, że musimy panikować, ważne by wiedzieć jak zachować się w określonych sytuacjach.

Jak rozumieć sformułowanie, że ktoś miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2:

- pozostawał w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metrów przez ponad 15 minut;

 

- prowadził rozmowę z osobą z objawami choroby twarzą w twarz przez dłuższy czas;

 

- osoba zakażona należy do grupy najbliższych przyjaciół lub kolegów;

 

- osoba mieszkająca w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora, lub w tym samym pokoju hotelowym.

 

Osoby, które miały kontakt z osobą zarażoną nie są uważane za zakażone, jeżeli czują się dobrze i nie mają objawów choroby, jednak zaleca im się:

- pozostanie w domu przez 14 dni od ostatniego kontaktu z osobą chorą i prowadzenie samoobserwacji

 

- codzienny pomiar temperatury i świadome zwracanie uwagi na swój stan zdrowia oraz nie bagatelizowanie objawów, które mogą się pojawić

 

- poddanie się monitoringowi pracownika stacji sanitarno-epidemiologicznej, a więc warto zadzwonić i poinformować o sytuacji, pracownik przeprowadzi, krótki wywiad i codziennie będzie się kontaktował by uzyskać informacje o ewentualnej zmianie samopoczucia.

 

Jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji wystąpią następujące objawy (gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem), należy jak najszybciej telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

 

Nie ma sensu udawać się do przychodni i lekarza rodzinnego – nic nie pomoże, a dodatkowo możemy narazić inne osoby na zarażenie.

 

Osoby, które nie miały bliskiego kontaktu, nie muszą podejmować żadnych środków ostrożności, ani wprowadzać żadnych zmian we własnych aktywnościach, takich jak chodzenie do pracy. Chyba, że źle się poczują. Stres wpływa negatywnie na nasze samopoczucie i zmniejsza odporność, więc zadbajmy o naszą kondycję psychiczną.

 

 

* źródło Bussinessinsider.com.pl i gov.pl